TJEDAN PRAVILNE PREHRANE

(od 8. do 12. svibnja 2023.)

 

Djetinjstvo je razdoblje najintenzivnijeg rasta i razvoja, vrijeme u kojem se postavljaju temelji zdravlja, a vrtić je okruženje koje u tome ima veliku ulogu.  U vrtiću djeca na opušten način provode veliki dio svoga vremena, jedu, trče, skaču, pjevaju, sklapaju prijateljstva, provode brojne druge aktivnosti, a uz to stvaraju navike i postavljaju temelje za cijeli život.

Uoči Tjedna zdrave hrane (petak, 5. svibnja 2023.) vrtić je posjetio gost iz prošlosti. Dojurio je uskok Juriša kako bi nam pomogao obilježiti Tjedan pravilne prehrane. Velik je on, jak i snažan. Pričao nam je da voli jesti voće i povrće, ribu i meso, žitarice,  voli napitke: mlijeko, kakao, bijelu kavu, pojede on i krafnu ali samo ponekad, jer kaže umjerenost je važna. Osvijestio nam je  važnost pravilne, kvalitetne i raznovrsne prehrane. Puno toga zna Juriša i lijepo zbori.

Tijekom Tjedna pravilne prehrane posjetili smo tržnicu, kupili povrće, rezali ga i sjeckali, kuhali varivo, cijedili  voće i pili sok, radili voćne salate, sijali   začinsko bilje, rezali  voće i radili smoothie. Izrađivali smo „Semafor hrane“, piramidu prehrane, „Zdravi tanjur“, “Košaru punu zdravlja“, „ Sretan i tužan zub“,“ Didaktičku kutiju pravilne prehrane“.

Pjevali smo pjesmice, pričali priče, čitali slikovnice, izrađivali bojanke. Pogledajte fotografije koje će vam još bolje dočarati, bar dio, naše dobre i zdrave zabave.